Variabilní vesta z deadstocku

Vesta – pro někoho úhlavní nepřítel, pro mnohé nejlepší kámoš jako vrstva do mrazivých zimních dnů, pojistka pro letní večerní chládek nebo čirý šperk, ozdoba a třešinka na dortu našeho outfitu. Co je ale speciálního právě na té, kterou si spolu na kurzu ušijeme?

Předně, bude vyrobena vašima vlastníma rukama pod vedením lektorky Hedviky, která ráda experimentuje s využíváním zbylých kusů materiálu, upcyclingem, kombinování materiálů s poklady po babičkách a především s variabilitou, díky které má jeden oděv více podob a funkcí. 

Vesta bude oboustranná, ale v případě zájmu je možné šikovně upravit střih tak, aby se nemusel rozlišovat přední díl od zadního. Díky tomu vzniká jedna vesta, která má až čtyři podoby.

Je libo svrchní strana vesty střízlivá, minimalistická, snadno kombinovatelná a ta druhá přesný opak v podání barevného patchworku, japonské výšivky sashiko, prošití korálky, krajkových detailů nebo čehokoli jiného, co je vám blízké? Není problém! Heslo "vpředu business, vzadu party" tu platí doslovně. 

Materiály, které budou k dispozici, pocházejí téměř výhradně z deadstockových zdrojů, ze zbytků po šití, které by jinak nedejbože směřovaly do koše, z druhé ruky od těch, kteří už své zásoby nevyužijí, ale chtějí, aby ještě udělaly radost a ten zbytek, který se podobným stylem nedá získat pochází z ověřených zdrojů, jsou ve skvělé kvalitě a přírodního původu. 

Prostor pro vaši představivost bude veliký.
Připravíme si pro vás několik nápadů a inspirací a nabídneme techniky, které by vás třeba ani nenapadly při tvorbě oděvu využít. Stejně tak je velice přizpůsobivá náročnost projektu. Na své si přijdou jak úplní začátečníci, tak zkušené švadlenky, které si chtějí zkusit něco nového.

Samotný střih a ušití vesty není nijak náročné ani složité a proto se skvěle hodí pro ty, kdo ještě nemůže tak docela říct, že by mu jeho stroj říkal pane.

Naučíme se, jak si tento základní střih vytvořit přesně pro sebe za pomoci oděvu, který už doma máme a hezky nám sedí.

— Naučíme se jak si vytvořit zásobu šikmého proužku a jak jím oděv olemovat tak, aby to vypadalo z obou stran hezky.

— Společně promyslíme a zrealizujeme detaily i střih vesty tak, aby lehce zapadla do vašeho šatníku a stylu.

— Bude možné se naučit konstruovat patchwork, ať už tzv. "freehand," kdy spojujeme nahodilé velikosti a tvary, nebo naopak vytvoříme barevný (nebo monochromní?) vzor, u kterého musíme postupovat trochu víc systematicky.

— Ukážeme si, jak udělat jednoduché prošívání technikou „running stitch.“

— Můžeme ale zabřednout i do japonské techniky sashiko, která má nejen dekorativní účel, ale vznikla s čistě praktickým záměrem oděv zpevnit a zajistit, že bude složit několika generacím. K tomu je navíc k uzoufání krásná!

Nápadů a inspirace bude na workshopu mnohem více, ale ty budete muset zjistit až na místě! 


17. září 2022

sobota 10.00–18.00 hodin
oběd s sebou ;) nebo si něco objednáme


2490 Kč


8 osob

minimální počet účastníků 5


Pro koho je náš workshop určen?

Pro všechny začátečníky a nadšence od 14 do 100 let.

Proč právě náš kurz?

– originální kousek do šatníku, který jinde neseženete
– individuální a citlivý přístup
– inspirativní a motivující prostředí
– udržitelný a zero waste přístup k tvorbě

Hedvika Kočendová

Hedviku už od mala přitahovalo spojování látek pomocí nitě. Naučila se vyrábět vlastní, ručně šité hračky a postupně začala i s vyšíváním. Její značka Cesmín se zaměřuje na oděvy šité na míru, z kvalitních přírodních materiálů a kombinací praktičnosti a designu chce podpořit osobitost a charakter každého, kdo bude oděv nosit. V duchu zero waste vznikají například prošívané vesty a další.

Hedvika také několik let působila jako lektorka výtvarných kurzů a víkendových dílen v Dejvickém ateliéru a spolupodílela se na příměstském táboře kresby a malby pod záštitou KC Kaštan.

...další akce, které by vás mohly zajímat

Sítotiskový workshop

Sítotiskový workshop

Máte chuť vyzkoušet si sítotisk? Zúčastněte se workshopu sítotisku s Juliánou Chomovou.

Myšlenkové mapy – workshop

Myšlenkové mapy – workshop

Hravě se učit, jak se hravě učit - to je příležitost vydat se na neobyčejnou cestu práce s myšlenkami a informacemi, a to pomocí techniky zvané mindmapping neboli myšlenkové mapování.

Kyanotypie neboli modrotisk – plakát A2

Kyanotypie neboli modrotisk – plakát A2

Vytvořte si vlastní velkoformátový plakát za pomoci této fotografické techniky, která vznikla v polovině 19. století.

Variabilní vesta z deadstocku

Variabilní vesta z deadstocku

Vesta - pro někoho úhlavní nepřítel, pro mnohé nejlepší kámoš jako vrstva do mrazivých zimních dnů, pojistka pro letní večerní chládek nebo čirý šperk, ozdoba a třešinka na dortu našeho outfitu. Co je ale speciálního právě na té, kterou si spolu na kurzu ušijeme?

Laboratoř designu pro dospělé

Laboratoř designu pro dospělé

Kurz designu pro dospělé, který vede Iva Tattermuschová. Pojďme se učit přemýšlet o věcech kolem nás jako velcí designéři.

Sítotiskový workshop

Sítotiskový workshop

Máte chuť vyzkoušet si sítotisk? Zúčastněte se workshopu sítotisku s Juliánou Chomovou.

Japonské indigo – textilní tvorba a upcycling vol. 2

Japonské indigo – textilní tvorba a upcycling vol. 2

Chcete se naučit šít a porozumět pravidlům textilní tvorby? Chcete perfektní upcyclingové kimono? Vsaďte na náš intenzivní kurz s Hedvikou.

Litografický workshop – jednodenní

Litografický workshop – jednodenní

Pojďte s námi prozkoumat grafickou techniku tisku z vápence – litografii a odneste si domů vlastní krásné tisky! Workshop litografie v krásném ateliéru v centru Prahy.

Animační dílna pro dospělé

Animační dílna pro dospělé

Ať už vlastní animovaný film nebo série animací pro sociální sítě... Výběr je na vás, ale vše se u nás naučíte pod vedením profesionální animátorky Anny Mastníkové.

Motion design & Postprodukce pro začátečníky

Motion design & Postprodukce pro začátečníky

Pojďte se naučit základy Motion Designu a postprodukce v After Effects.

Krasopísmo s Karolínou Strykovou

Krasopísmo s Karolínou Strykovou

Jednodenní workshop Krasopísma s Karolínou Strykovou.

Litografický workshop

Litografický workshop

Pojďte s námi prozkoumat grafickou techniku tisku z vápence – litografii a odneste si domů vlastní krásné tisky! Čeká vás páteční podvečer a sobotní dopoledne v krásném ateliéru v centru Prahy.