Upcyclingové barevné šaty — víkendový workshop

Máte doma šikovnou švadlenku, kreativní duši, která v každé roztrhané ponožce vidí svetr pro panenku a vše, co na sebe oblékne, by nejraději upravila podle sebe?

Vezměte ji na Vzletnou, kde si může ušít svůj první kousek vůbec a nebo obohatit už tak jistě osobitý šatník novými originálními šaty!

Budeme šít pomocí techniky Color Blocking, při níž je střih oděvu, který měl být původně ušit pouze z jedné barvy materiálu, rozčleněn do dvou a více částí. Ty jsou poté střiženy z kontrastních či komplementárních barevných textilií a sešity zpět do původního tvaru.

Tento přístup sledujeme v módě odedávna a nejspíš nikdy tak úplně nezmizí. Oblíbili si ho jak vrcholoví dyzajnéři, tak domácí švadleny. Umožňuje vytvořit efektní kus oděvu bez toho, abychom složitě manipulovali střih samotný nebo investovali do drahých materiálů.

Barvy samotné jsou koncept, který fascinuje všechny – umělce, dyzajnéry a pochopitelně i děti.

Říká se, že různé barvy na nás mají různý efekt a to samé platí i pro jejich kombinování. Ať už k tomu bude vaše dítko chtít přistoupit vědecky a opřít se o teorii barev německého básníka a optika Goetheho, nebo se do toho pustí čistě podle konkrétní nálady, se kterou na kurz přijde, bude to jejich vlastní volba.

Děti dostanou na výběr ze dvou barev, kterých se pak budou po celou dobu šití držet. Vzor, který pomocí barevných kusů pláten vytvoří, může být střízlivý a minimalistický nebo naopak odvážný a nečekaný.

Děti si tento kreativní proces vyzkouší na jednoduchém střihu halenky, sukně, šatů či kalhot.

Pracovat budeme pouze s plátny, nikoliv úplety, aby byl celý proces zvládnutelný i pro toho, kdo umí pouze základy. Látky budeme začišťovat na overlocku a sešívat klasicky na šicím stroji.

Zvolíme velice jednoduchý střih nebo se pustíme do odvážnějšího, na kterém se naučíme například lemování výstřihu nebo řasení látky. 

Domů si každý odnese promyšlený, vlastnoručně ušitý kus oděvu a ti rychlejší třeba i něco navíc.

Vzletná si vyhrazuje právo zrušit workhsop v případě nenaplnění minimální kapacity. 


26.–27. března 2022

sobota 10.00–15.00 hodin
neděle 10.00–15.00 hodin


2390 Kč

včetně svačiny a oběda


max. 10 dětí

minimálnín kapacita workhsopu - 6 dětí


Pro koho je náš speciál určen?

Pro všechny začátečníky
a nadšence od 8 let do 18 let.

Proč právě náš kurz?

– Hedvika je lektorka s doslova vášnivým vztahem k textilní tvorbě, módě a šití už od útlého dětství, která momentálně úspěšně buduje svoji módní značku
– individuální a citlivý přístup
– inspirativní a motivující prostředí
– udržitelný a zero waste přístup k tvorbě

fotky z příměstského tábora s Hedvikou

Hedvika @cesmeen.wear

Hedviku už od mala přitahovalo spojování látek pomocí nitě. Naučila se vyrábět vlastní, ručně šité hračky a postupně začala i s vyšíváním. Její značka Cesmín se zaměřuje na oděvy šité na míru, z kvalitních přírodních materiálů a kombinací praktičnosti a designu chce podpořit osobitost a charakter každého, kdo bude oděv nosit. V duchu zero waste vznikají například prošívané vesty a další.

Hedvika také několik let působila jako lektorka výtvarných kurzů a víkendových dílen v Dejvickém ateliéru a spolupodílela se na příměstském táboře kresby a malby pod záštitou KC Kaštan.


Registrační formulář

  • Vyberte jednu z možností, děkujeme.
  • ano
  • ne
  • Vyberte jednu z možností, děkujeme.
  • ano
  • ne
(např. jméno účastníka, extra požadavky, dosavadní zkušenosti se šitím atp.)
Centrum Vzletná s.r.o. si vyhrazuje právo na zrušení kurzu a vrácení celé částky kurzovného v případě nenaplnění kurzu minimálním počtem účastníků, nebo v případě zákazu konání kurzu z nařízení vlády ČR.

...další akce, které by vás mohly zajímat

Grafický design – Visual Unlimited

Grafický design – Visual Unlimited

Intenzivní kurz grafického designu bez limitů s designérem roku 2020 Honzou Matouškem.