Šití, tvorba látek a upcycling s Hedvikou – příměstský tábor

Zajímá vaše děti móda? Baví je experimentovat s oblečením, neustále pátrají po jedinečných modelech a rádi se skrze módu vyjadřují? Jsou kreativní a prahnou po originalitě?

Gratulujeme! Máte doma adepta na náš jedinečný tábor plný šití a přešívání, tvorby originálních potisků na látky a barvení textilu. 


21.–25. srpen 2023

8.45–17.15 hodin


 5690 Kč

včetně svačin a pití (oběd volitelný)
a veškerých pomůcek


maximálně 12 dětí

od 9 do 16 let

Hedvika Kočendová

Hedviku už od mala přitahovalo spojování látek pomocí nitě. Naučila se vyrábět vlastní, ručně šité hračky a postupně začala i s vyšíváním. Její značka Cesmín se zaměřuje na oděvy šité na míru, z kvalitních přírodních materiálů a kombinací praktičnosti a designu chce podpořit osobitost a charakter každého, kdo bude oděv nosit. V duchu zero waste vznikají například prošívané vesty a další.
Hedvika také několik let působila jako lektorka výtvarných kurzů a víkendových dílen v Dejvickém ateliéru a spolupodílela se na příměstském táboře kresby a malby pod záštitou KC Kaštan.


Denní program

8:45–9.15 setkání na Vzletné
9:15–13:00 dopolední program
13:00–14:00 oběd
14:00–16:00 odpolední program (venku, v galerii, na výstavě, na hřišti...)
16.30:00–17:15 vyzvedávání dětí

Proč právě náš letní tábor?

– Hedvika a Veronika mají bohaté zkušenosti s tím, kde a hlavně jak se svépomocí učit šít a pracovat s textilem.
Je to skvělá příležitost, jak se naučit zajímavé postupy a metody nejen šití nových oděvů
– ale také barvení látek a potisku

Co nás na táboře čeká? 

Tentokrát se budeme z velké části věnovat designování látek a barvení textilu. Protože než začneme šít, musíme mít prvotřídní látku. Budeme tedy barvit a tisknout na textil. Naučíme se základy šití, přetváření a úpravy oděvů, budeme využívat zbytky látek a z jejich odstřižků tvořit textilní koláže a dekorace.

Během pár hodin ovládneme šicí stroj, který nám dokáže ušetřit hodiny práce. Přesvědčíme se, že s trochou opatrnosti se ho není třeba bát. A hned se o tom také přesvědčíme! Ušijeme si zbrusu novou plátěnou tašku, ve které si na konci tábora odneseme spoustu must have kousků nejen pro nadcházející sezónu, ale i všechny příští! 

Budeme se učit různé stehy a zkoumat, jak ovlivňují vzhled látky a jakého konečného efektu se s jejich pomocí dá dosáhnout – řasení, tvorba objemu a další.

Následně si osvětlíme principy práce s vlastní hmotou, jak přeskládat plochy látky na nový tvar, promyslíme různé možnosti manipulace a kombinace vzorů a křivek.

Jelikož je oblečení jedna ze skvělých forem sebeprezentace, která nám dává velkou volnost, chceme to samé pocítit v živelném prostředí. Těšíme se, jak spolu přijdeme na nové super nápady a postupy osobitého projevu. 

Celý kreativní proces povedeme v duchu zero waste – tedy bez zbytečných odpadků a přebytků. Přesvědčíme se, že vše se dá smysluplně využít do poslední nitě. A nebo jak obarvit okoukané tričko doslova zbytky od snídaně!

Barvení a designování látek se vůbec budeme hodně věnovat. Pomocí tisku květin, trávy, kamínků, listů vytvoříme úžasné látky. 

Z toho vyplývá, že nebudeme trávit čas jen šitím v ateliéru u šicích strojů, budeme tvořit i pod širým nebem na dece ve stínu stromů v parku a každý den přizpůsobíme pracovní prostředí počasí a náladě.

Na konci týdne společně uspořádáme módní přehlídku, na které budeme prezentovat jedinečný vzletný haut-couture na nadcházející sezónu. Zveme všechny rodiče, babi s dědou, kamarády, psy, kočky i křečky. Všichni tak budou moci okouknout nejen nejnovější módní trendy, ale i trendy v textilních dekoracích, které vyrobíme k dotvoření speciální atmosféry. 

Centrum Vzletná s.r.o. si vyhrazuje právo na zrušení kurzu a vrácení celé částky kurzovného v případě nenaplnění kurzu minimálním počtem účastníků, nebo v případě zákazu konání kurzu z důvodu nařízení vlády ČR.

...další akce, které by vás mohly zajímat