Šití a upcycling

Zajímá vaše děti móda? Baví je experimentovat s oblečením, neustále pátrají po jedinečných modelech a rádi se skrze módu vyjadřují? Jsou kreativní a prahnou po originalitě?

Gratulujeme! Máte doma adepta na náš jedinečný tábor plný (nejen) šití a přešívání, během kterého vznikne ze sekáčové pánské košile prvotřídní dámský top a naopak!

Naučíme se základy šití, přetváření a úpravy oděvů, budeme využívat zbytky látek a z jejich odstřižků tvořit textilní koláže a dekorace.

Během pár hodin ovládneme šicí stroj, který nám dokáže ušetřit hodiny práce. Přesvědčíme se, že s trochou opatrnosti se ho není třeba bát. A hned se o tom také přesvědčíme! Ušijeme si zbrusu novou plátěnou tašku, ve které si na konci tábora odneseme spoustu must have kousků nejen pro nadcházející sezónu, ale i všechny příští! 

Budeme se učit různé stehy a zkoumat, jak ovlivňují vzhled látky a jakého konečného efektu se s jejich pomocí dá dosáhnout - řasení, tvorba objemu a další.

Následně si osvětlíme principy práce s vlastní hmotou, jak přeskládat plochy látky na nový tvar, promyslíme různé možnosti manipulace a kombinace vzorů a křivek.

Zajdeme společně do sekáče, kde si naživo ukážeme různé materiály, co a jak hledat, následně kombinovat a vymýšlet projekt na místě. Samy jedinečné a neokoukané úlovky z druhé ruky nás navedou na možnosti improvizace. Jelikož je oblečení jedna ze skvělých forem sebeprezentace, která nám dává velkou volnost, chceme to samé pocítit v živelném prostředí. Těšíme se, jak spolu přijdeme na nové super nápady a postupy osobitého projevu. 

Celý kreativní proces povedeme v duchu zero waste – tedy bez zbytečných odpadků a přebytků. Přesvědčíme se, že vše se dá smysluplně využít do poslední nitě. Ukážeme si, jak pomocí jehly, zbytků látek a barevných nití schovat nevypratelné fleky nebo prodřenou díru na kalhotách a zachránit tak jedinečný a jinak perfektní kus svého šatníku. A nebo jak obarvit okoukané tričko doslova zbytky od snídaně!

Protože nemusíme šít jen v ateliéru u šicích strojů, budeme tvořit i pod širým nebem na dece ve stínu stromů v parku a každý den přizpůsobíme pracovní prostředí počasí a náladě.

Na konci týdne společně uspořádáme módní přehlídku, na které budeme prezentovat jedinečný vzletný haut-couture na nadcházející sezónu. Zveme všechny rodiče, babi s dědou, kamarády, psy, kočky i křečky. Všichni tak budou moci okouknout nejen nejnovější módní trendy, ale i trendy v textilních dekoracích, které vyrobíme k dotvoření speciální atmosféry. 


23.–27.
srpen 2021

pondělí–pátek


9.00–17.00


5290 Kč

včetně svačin a pití (oběd volitelný)
a veškerých pomůcek


12 dětí


Pro jaké děti je tábor určen?

Děti od 10 do 16 let.

Denní program

9:00–9.15 setkání na Vzletné
9:15–13:00 dopolední program
13:00–14:00 oběd
14:00–16:00 odpolední program
16:00–17:00 návrat na Vzletnou

Proč právě náš letní tábor?

– Ivica a Hedvika se obě oděvní design naučily samy. Proto mají bohaté zkušenosti s tím, kde a hlavně jak se svépomocí učit šít a pracovat s textilem.
Je to skvělá příležitost, jak se naučit zajímavé postupy a metody nejen šití nových oděvů, ale také upravování, opravování a přetváření toho, co už ve skříni máme, nebo najdeme v obchodě s módou z druhé ruky.

Hedvika (@cesmeen.wear) a Ivica (@slowtrashion) se věnují oděvnímu designu řadu let. Mají toho hodně společného a z jejich vyvíjejících se značek vyzařuje osobitý styl.

Hedvika @cesmeen.wear

Hedviku už od mala přitahovalo spojování látek pomocí nitě. Naučila se vyrábět vlastní, ručně šité hračky a postupně začala i s vyšíváním. Její značka Cesmín se zaměřuje na oděvy šité na míru, z kvalitních přírodních materiálů a kombinací praktičnosti a designu chce podpořit osobitost a charakter každého, kdo bude oděv nosit. V duchu zero waste vznikají například prošívané vesty a další.

Hedvika také několik let působila jako lektorka výtvarných kurzů a víkendových dílen v Dejvickém ateliéru a spolupodílela se na příměstském táboře kresby a malby pod záštitou KC Kaštan.


Ivica se věnuje upcyclingu deadstockových látek a materiálů ze sekáče, které byly původně závěsem nebo třeba povlečením. Její značka Slowtrashion je postup tvorby. Jde o shromažďování sbírek vzácných kusů. Selektování a rozebrání na jednotlivé části. Komponování nových, harmonických spojení. Vzniklé prostorové koláže, na škále mezi oděvem a objektem, jsou ku potěše těla i obydlí. Výrazné barvy jsou nositelkami emocí a materiály nabádají k dotyku. Ty pocházejí výhradně z druhé ruky a jsou do největší možné míry zpracované zero waste postupy. Tvořené pro radost samotnou a pro každou bytost, která se v nich bude cítit dobře.


Registrační formulář

  • Vyberte jednu z možností, děkujeme.
  • ano
  • ne
  • Vyberte jednu z možností, děkujeme.
  • ano
  • ne
(např. jméno účastníka, extra požadavky, způsob placení, atp.)
Centrum Vzletná s.r.o. si vyhrazuje právo na zrušení kurzu a vrácení celé částky kurzovného v případě nenaplnění kurzu minimálním počtem účastníků, nebo v případě zákazu konání kurzu z nařízení vlády ČR.

...další akce, které by vás mohly zajímat

Velký malý fotograf aneb selfíčko je umění!

Velký malý fotograf aneb selfíčko je umění!

Přihlaste děti na tábor, kde se naučí malovat světlem, experimentovat s médiem fotografie a fotit ty nejúžasnější selfíčka! Protože i selfíčko může být umění!

Fantastická animační dílna

Fantastická animační dílna

Tři, dva, jedna – KLAPka... Animační tábor plný fantastických zvířat a prapodivných tvorů s Aničkou Mastníkovou a Janou Hruškovou právě začíná!

Krasopsaní a ilustrace

Krasopsaní a ilustrace

Jsou vaše děti nejvíc šťastné s tužkou v ruce? Tak přesně pro takové děti je náš příměstský tábor, který propojuje ilustraci a (kraso)písmo.